Jak w czasie pandemii przygotować się do wizyty w gabinecie?
Obecnie poczekalnia jest wyłączona z użytkowania ze względów epidemiologicznych. Uprzejmie proszę po wejściu zdezynfekować ręce umieszczonymi na stoliku płynami lub umyć je mydłem w łazience. Będę prosiła o zmianę maseczki na nową przeze mnie przygotowaną. Po każdej wizycie pomieszczenie jest wietrzone i odkażane wraz z klamkami.
Jak przebiega teleporada?
Teleporada stanowi pełnoprawną formę badania lekarskiego, podczas którego na podstawie informacji udzielanych przez pacjenta podejmuję decyzję dotyczącą stanu zdrowia i udzielam konkretnych zaleceń, a także sporządzam dokumentację medyczną. Teleporady odbywaj się zgodnie z uzgodnieniami telefonicznymi lub mailowymi z pacjentem.
Przed teleporadą należy przygotować następujące informacje:
- numeru PESEL
- wyczerpujący opis problemu, stan samopoczucia, odczuwane dolegliwości, okoliczności pojawienia się objawów oraz czas ich trwania,
- informacje związane z aktualnie stosowanymi lekami
Podczas teleporady należy:
-
Przestawić się z imienia i nazwiska i podać numer PESEL, w celu identyfikacji oraz spełnienia wymogów prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej.
-
W przypadku, gdy kontakt podejmuje osoba będąca opiekunem pacjenta, wówczas należy o tym poinformować i podać dane osobowe pacjenta.
- Sygnalizować wszelkie problemy techniczne, w tym te związane ze poziomem słyszalności tak, by przekazywane zalecenia były dobrze zrozumiane.
W przypadku posiadania Internetowego Konta Pacjenta (IKP), można otrzymać receptę lub skierowanie w postaci elektronicznej, a także w formie wiadomości e-mail czy SMS. Pomoc w założeniu IKP można uzyskać telefonicznie w placówkach POZ, których lista dostępna jest na stronach internetowych poszczególnych województw.
Czego można oczekiwać korzystając z teleporady?
Na podstawie udzielonych informacji, a także dokumentacji medycznej w ramach teleporady:
- stawiam diagnozę
- jeśli jest to uzasadnione stanem zdrowia – wystawiam receptę,
- dla pełnej diagnostyki i w uzasadnionych sytuacjach konieczne może być osobiste stawienie się w gabinecie.
Kiedy zgłosić się na konsultacje psychiatryczną i co jest jej celem?
Celem konsultacji konsultacji psychiatrycznej jest polepszenie stanu psychicznego pacjenta. Jest ona skierowana do osób, które nie tylko zmagają się z problemami natury psychicznej i emocjonalnej, ale również doświadczają dolegliwości somatycznych, utrudniających im funkcjonowanie w życiu codziennym.
Jak długo trwa konsultacja/ sesja/ terapia?
Konsultacja psychiatryczna może trwać miedzy 30-45 minut.
Sesja psychoterapeutyczna trwa miedzy 50-60 minut.
Porada seksuologiczną trwa 45-60 minut.
Skuteczna psychoterapia wymaga spotkań 1-2 razy w tygodniu, przez kilka miesięcy lub nawet lat, w zależności od głębokości problemu i kontraktu zawartego na początku terapii z pacjentem.
Czy wizyta u psychiatry jest równoznaczna z otrzymaniem leków?
Konsultacja psychiatryczna pozwala postawić diagnozę dotyczącą stanu pacjenta. Jeśli jego stan wymaga leczenia wspomaganego farmakoterapią, wówczas otrzymuję leki. W innym przypadku lekarz może zalecić inne formy pomocy, w tym m.in. psychoterapię.
Jak przebiega konsultacja u psychiatry?
Pierwsza wizyta jest zwykle najdłuższa i wiąże się z wypełnieniem dokumentów oraz rozmową z pacjentem, która ma przyczynić się do ustalenia diagnozy.
Czy można zgłosić się na wizytę w czyimś imieniu?
Jeśli jesteśmy zaniepokojeni zmianą zachowań i obserwujemy pogorszenia się kondycji psychicznej ważnej dla nas osoby, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Uzyskana wiedza może pomóc nie tylko w sytuacjach zagrożenia samobójstwem czy samookaleczeniem, ale również pozwoli ustalić możliwości leczenia oraz zakres naszego wpływu na decyzje osoby, która ewentualnie miałaby z niego skorzystać.
Jak przebiega porada seksuologiczna?
Konsultacja seksuologiczna jest formą wywiadu odnoszącego się zarówno do obszarów związanych bezpośrednio z życiem seksualnym osoby zgłaszającej się, jak i z ogólnym stanem zdrowia, w tym aktualnymi czy przebytymi chorobami oraz przyjmowanymi lekami. Lekarz seksuolog może wykonać badanie fizykalne i w razie potrzeby przepisać receptę. Po ustaleniu przyczyn problemów, podejmuje decyzje o dalszym postępowaniu. Do częstych problemów z jakimi zgłaszają się pacjenci należą: zaburzenia erekcji, wytrysku, popędu seksualnego, występowanie bolesności stosunków płciowych i brak orgazmów. Seksuolog jest również właściwą osobą, z którą można porozmawiać o swojej orientacji seksualnej, problemach z tożsamością płciową oraz uzależnieniem od seksu.
W ramach porady seksuologicznej można przedyskutować czy zgłaszane problemy wymagają farmakoterapii, psychoterapii lub uzyskać wskazówki, co należy robić, aby poprawić swoje życie seksualne i w pełni się nim cieszyć.
Ergomed – NFZ
ul. Bonarka 18, 30 - 415 Kraków
(koło Ronda Mateczny)